Régiók
Események
2024. május
előző hónap következő hónap
H K Sz Cs P Sz V
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
             
ECDL segédanyagok
ECDL segédanyagok
Bejelentkezés
felhasználónév: jelszó:

» Regisztráció

» Jelszó emlékeztető

Első Magyar Farsangi Bál Atlantában

A Magyar Köztársaság nagykövete is ott volt a rendezvényen

Nyugati régió
2010. február 14.
Bár a farsangi vigasságokkal a telet „temetjük”, február 12-én, az Atlantában megrendezett Első Magyar Farsangi Bál napján beköszöntött az igazi, zord tél. Szakadt a hó egész délután, programok sorozata maradt el, az embereket sok helyen hazaküldték a munkahelyükről, mert ilyen időjárásra nincs felkészülve a város. Ennyi havat – sőt egyáltalán hóesést - errefelé ritkán látnak, a jeges, csúszós utak veszélyesek. Temérdek munka veszett volna kárba, ha a hóakadály miatt esetleg az Első Magyar Farsangi Bál is elmarad. Szerencsére nem így történt, a vendégek – bár némi küzdelem árán – szerencsésen megérkeztek. Beleértve a bál díszvendégét, Szombati Bélát, a Magyar Köztársaság Washingtoni nagykövetét, aki feleségével, Mihályi Zsuzsával együtt tisztelte meg részvételével a különleges rendezvényt, amelyet nagy várakozás előzött meg. Közel kétszázan jöttek el a Word Trade Centerben megrendezett bálra, köztük olyan második vagy harmadik generációs magyarok, akik még soha nem voltak Atlantában magyar eseményen, így a bált a világért sem mulasztották volna el.

Az itt elő magyarok büszkék lehetnek rá, hogy Georgia, és ezen belül Atlanta számtalan magyar kötődéssel rendelkezik. A Carter Könyvtárban és Múzeumban őrzik a Magyar Szent Korona másolatát, amelyet Carter elnök juttatott vissza a Magyar Köztársaságnak. A híres Rich Áruházat is egy magyar emigráns alapította. A Fox Színház története az amerikai filmgyártás úttörőjének a nevéhez kötődik, aki szintén magyar származású volt, akárcsak George Cukor, a könnyfakasztó, világhírű film, az Elfújta a szél rendezője. Sorolhatnánk még a példákat, de ami a legfontosabb: Atlanta és Magyarország további kötődéseit, a kapcsolatok jelenkori ápolását egyáltalán nem fújta el a szél! Anne Lynch kezdeményezésére 2004-ben megalakult az Atlanta Hungarian Meetup Group, a csoportnak több mint 300 tagja van. Találkozóik, programjaik méltán tarthatnak számot az érdeklődésre.

Egy tősgyökeres atlantai, John Parkerson, Magyarország tiszteletbeli konzulja nem véletlenül nevezte magát „adoptált magyarnak” az Első Magyar Farsangi Bálon. Egyrészt valóban sokat tett az amerikai-magyar kapcsolatok megerősítése érdekében, másrészt pedig az atlantai magyar közösséggel is szoros, bensőséges, mondhatni baráti a viszonya, amikor csak teheti, részt veszt a rendezvényeiken.

Szilágyi Csaba lelkész nevéhez is kötődik egy fontos esemény: szolgálatával két évvel ezelőtt alakult meg a Hungarian Community Church of Georgia. Havonta tartanak magyar nyelvű istentiszteletet Roswellben, a Presbiterianus templomban. A magyar közösség méltó módon emlékezik meg a jeles történelmi évfordulókról minden évben. Ugyancsak a Presbiterianus templomban zajlik havonta egy alkalommal a 2-15 éves gyerekek magyar nyelvi kulturális oktatása, hihetetlenül nagy érdeklődéssel. Majd nemrégiben lelkes amatőrökből álló magyar néptánccsoport is alakult.

Minderről rövid ismertetők hangzottak el az Első Magyar Farsangi Bálon, amely az atlantai magyar közösség eddigi munkáját koronázta meg február 12-én. Sikeréért – akárcsak egy nagy család – lelkesen és fáradhatatlanul munkálkodtak a szervezők.

A bál része volt az aukció, a magyarságunkat bemutató kiállítás, és természetesen a tombola. Akinek kedvezett a szerencse, nyerhetett például egy igazi, hamisítatlan dobostortát. Volt, aki hatalmas ajándékcsomagot nyert, amiben magyar kolbász is volt!

A bál tiszteletére a műsorban fellépett és a korábbiakhoz hasonlóan fergeteges sikert aratott a néptánccsoport, amelyben ezúttal két amerikai fiú is táncolt. Íme, a személyes példa kultúránk terjesztésére, ápolására és megszerettetésére! Egyikük, Ian Hennessee kackiás bajuszával magyarnak is beillett volna. Sokan annak is nézték, hiszen úgy ropta a táncot és úgy énekelte a talpalávalóként szolgáló magyar népdalokat, mint egy vérbeli magyar legény. Ugyancsak megérdemli a dicséretet a másik amerikai fiú, Alex Reckowski is, aki Rotery ösztöndíjjal töltött egy évet Magyarországon, és kitűnően megtanulta a nyelvünket. Rajta kívül más olyan amerikai fiatalok is eljöttek a bálra, akik szintén voltak hosszabb-rövidebb ideig hazánkban, megszerették az országot, és megpróbáltak megbirkózni a magyar nyelvvel, amit többek között a Debreceni Nyári Egyetemen sajátítottak el.

A báli protokollt a cikk elejére is írhattuk volna, de mivel annyira kötetlen módon zajlott, ezúttal igazán felcserélhető a sorrend. Azt már megemlítettük, hogy John E. Parkerson, Magyarország tiszteletbeli konzulja adoptált magyarnak nevezte magát, amikor a bált megnyitotta. A rendezvény tiszteletére pedig két új szót tanult meg magyarul, az egyik volt a „farsang”, a másik az „egészségedre”. Ő üdvözölte a díszvendéget, az USA magyarországi nagykövetét, Szombati Bélát és feleségét, továbbá a rendezvény védnökeit, Várady Tibor professzort (Emory University), dr. John Galambost es Eva Galambost, Sandy Springs polgármesterét, valamint Dr. Elisabeth Kisst, az Agnes Scott Collage elnökét. Íme, a további kötődések Atlanta és Magyarország között!

Szombati Béla nagykövet üdvözlő beszédében egyebek mellett kifejezte háláját a meghívásért, hiszen – mint mondta – szeretné megismerni az amerikai magyar közösségek munkáját. Egyebek mellett kiemelte, hogy Atlanta fontos szerepet játszik az amerikai-magyar gazdasági kapcsolatokban. Arról is beszélt, hogy a magyar nép jeles képviselői az USA kulturális és tudományos eletében fontos szerepet játszottak. Kellemes meglepetés volt számára, hogy az ismertebb magyar egyesületek mellett Georgiaban is létezik egy jól működő, összetartó és lelkes közösség, amelyik ápolja a magyarságot, kultúránkat.

A farsangi bál műsora valóban megfelelt a magyar kultúra és folklór ápolásának. Vas Emese hegedűszólójával (zongorán kísért Vlajk Gábor) kezdődött az ünnepi program. Bartók Béla feldolgozásában három jól ismert magyar népdal hangzott el. Különösen szépen csengett és szívhez szóló volt az „Elindultam szép hazámbul”.

Aztán jött a fergeteges Bodrogközi tánc! Koreográfus: Pápay-Kószó Daniella. A táncosok: Tóth Gabriella, Némedi Zsolt, Sue Lőrincz, Szilágyi Csaba, Mészáros Márta, Alex Reczkowski, Péterfi Zsófi, Ian Hennessee, Máthé Erika, Kósa Róbert, Tulipán Sarolta, Siffel Csaba. Még egy néptáncbemutató volt az est folyamán, a Somogyi néptánc olyan sikert aratott, hogy a két előadót, Pápay-Kószó Daniellát és Szilágyi Csabát visszatapsolták.

A bálon bemutatkoztak a szervezők, így szót kapott Szilágyi Csaba, Anne Lynch, valamint a bál fő szponzora, Andrea Lauer Rice. A rendezvényt további jelentős személyek is támogatták.

A nyitótánc – természetesen keringő – után benépesült a táncparkett, a jól ismert magyar és amerikai slágerekre ropták a táncot az Első Magyar Farsangi Bál résztvevői.

Aztán pedig ki-ki „hazacsúszkált” az autójával, mert farsangi bál ide vagy oda, nem sikerült eltemetni Georgiaban a telet. Ez azonban nem a bál szervezőin (Hungarian Community Church of Georgia, Honorary Consulate of Hungary, The Atlanta Hungarian Meetup Group) múlott. Ők kitűnő munkát végeztek, köszönet érte! Reméljük, jövőre is lesz farsangi bál, amelyre azok is eljöhetnek, akik az idén elmulasztották a téltemető vígasságot.